Martwi Cię stan powietrza? Przyczyń się do ochrony środowiska, wymień źródło ciepła eliminując niską emisję i powiedz stop smogowi z EKOSCAN!
Szanowni Państwo,
Dzięki naszemu doświadczeniu oraz rozwiązaniom, które tworzymy pragniemy przedstawić Państwu ofertę na opracowanie gminnego Programu Ochrony Powietrza – Ograniczenia Emisji dla budynków mieszkalnych zabudowy rozproszonej (budynków jednorodzinnych lub wielorodzinnych). Jesteśmy liderem w opracowywaniu oraz wdrażaniu Programów Ograniczenia Emisji. Posiadamy własny autorski system chmurowy (w pełni zautomatyzowany i dostępny online) pozwalający na kompleksowe przygotowanie, wdrożenie i realizację Programów Ograniczenia Emisji.
Program ograniczania niskiej emisji – od pomocy w uzyskaniu dotacji unijnych i krajowych po audyt energetyczny budynku.
Podstawowymi założeniami Programu są:
Podstawową częścią opracowania jest analiza tzw. sytuacji zastanej, czyli aktualnego stanu urządzeń kotłowych oraz potrzeb budynków mieszkańców w zakresie systemów grzewczych, co pozwala określić ich wpływ na środowisko.
Zakres prac w ramach opracowania Programu obejmuje:
Program Ograniczenia Emisji
CO NA NIM ZYSKAMY?
Realizacja Programu Ograniczenia Emisji polega na wymianie w domach lub zabudowie wielorodzinnej starych i nieefektywnych pieców węglowych na kotły o wysokiej sprawności i ekologiczne.
W ramach Programu korzystne jest również stosowanie odnawialnych źródeł energii (kotły opalane biomasą, kolektory słoneczne do ogrzewania wody, pompy ciepła, fotowoltaika itp.).
Inwestycja przeprowadzana przez mieszkańca w ramach Programu, oprócz wymiany nieefektywnego źródła ciepła, obejmować może:
Operator Programu Ograniczenia Emisji – zakres prac:
Przystąpienie do Programu, oprócz korzyści ekonomicznych i ekologicznych, może się również przyczynić do poprawienia wyglądu elewacji budynku. Publiczny charakter tych zadań oznacza zarówno to, że mają one swoje umocowanie w prawie.
Środki na realizację tych zadań jednostki samorządu terytorialnego mogą pozyskać z:
Uproszczone audyty energetyczne wykonane w ramach PONE pomocne w raportowaniu do CROEF
31 grudnia 2021 roku został uruchomiony Centralny Rejestr Oszczędności Energii Finalnej. Głównym celem Rejestru jest gromadzenie informacji o zrealizowanych przedsięwzięciach służących poprawie efektywności energetycznej, które ułatwi bieżące szacowanie uzyskanych oszczędności energii finalnej, usprawniając monitorowanie oraz raportowanie realizacji założonego celu.
Program ograniczenia niskiej emisji realizowany przy udziale środków WFOŚiGW w Katowicach to jeden z programów wymienionych w Obwieszczeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 17 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu programów i instrumentów finansowych dotyczących przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego (M.P. z 2021 r. poz. 1190), a prace realizowane w ramach PONE – z wyjątkiem inwestycji z zakresu OZE – zostały wymienione w Załączniku do Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu niektórych informacji gromadzonych w centralnym rejestrze oszczędności energii finalnej oraz sposobu uwierzytelniania osób upoważnionych wpisanych do wykazu (Dz.U. z 2021 r. poz. 2362), a więc są objęte obowiązkiem umieszczenia ich w CROEF.
Wpisu dokonuje jednostka samorządu terytorialnego, która uzyskała dofinansowanie z WFOŚiGW.
Do CROEF należy raportować tylko i wyłącznie przedsięwzięcia, które zostały ukończone.
Dzięki opracowanemu dla każdej inwestycji uproszczonemu audytowi energetycznemu Gmina ma przygotowane gotowe dane do wpisania do Rejestru.
Zapraszamy do współpracy w zakresie: opracowania dokumentu, pozyskania środków, pełnienia funkcji operatora oraz rozliczenia zadania. Od projektu aż po wykonanie. Dzięki naszemu zaangażowaniu zdobyliśmy już zaufanie wielu, firm i jednostek samorządu terytorialnego. Wyróżnia nas skuteczność, wysoka jakość oferowanych usług, terminowość, a także wiedza i doświadczenie, potwierdzone licznymi zrealizowanymi projektami, kwotą pozyskanych środków, a przede wszystkim referencjami naszych klientów.
EKOSCAN INNOWACJA I ROZWÓJ SP. Z O.O.
Masz pytania? Zadzwoń!
+48 600 243 782
W trosce o ochronę środowiska i czyste powietrze, stworzono szereg programów unijnych oraz krajowych, których celem jest wsparcie niezamożnych gospodarstw domowych we wspólnych staraniach o przestrzeganie Ecodesignu (Ekoprojektu), a także założeń gospodarki niskoemisyjnej. Dbając o rozprzestrzenienie idei korzystania z odnawialnych energii i uświadamianie społeczeństwa w zakresie zanieczyszczeń powietrza Unia Europejska oferuje znaczące dofinansowania programów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w danym województwie. Programy takie jak: STOP Smog, Mój Prąd, Moje ciepło, Czyste Powietrze oraz Program ochrony środowiska realizowane są jako programy krajowe ze wsparciem finansowym WFOSiGW oraz NFOSiGW.
Podstawowym celem firmy EKOSCAN jest świadczenie wysokiej jakości usług i poszukiwanie rozwiązań biznesowych odnoszących się do założeń zrównoważonego rozwoju. Podejmowane przez firmę działania realnie przekładają się na ochronę środowiska, dzięki konkretnym planom ograniczania niskiej emisji, przeprowadzaniu inwentaryzacji źródeł ciepła i audytu energetycznego. Fachowe podejście doświadczonego już zespołu stanowi podstawę wkładu we wspólną walkę o czyste powietrze, tym samym o ochronę środowiska. Dbając o odbiorcę, a także o środowisko, EKOSCAN kompleksowo realizuje założenia Ecodesignu, dotyczące kotłów na paliwo stałe, co stanowi nowe wytyczne obowiązujące w Polsce od 1 stycznia 2020 roku.
Zgodnie z założeniami zrównoważonego, Ecodesign oferuje pomoc w działaniu mającym na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, dzięki specjalizowaniu się w ochronie środowiska, a także energetyce. ECOSCAN wspiera w realizacji programu ochrony środowiska – pomoże uzyskać środki na działania mające pozytywny wpływ na jakość powietrza.
Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny. Przedstawia dane zużycia energii na konkretnym obszarze i wskazuje, jaki poziom zużycia planuje się osiągnąć po wprowadzeniu koniecznych zmian. To w nim wyznaczone są działania, które umożliwiają rozwój gospodarki konkretnego terenu w gospodarkę niskoemisyjną.
W Planie znajdują się te cele, które obejmują ograniczenie zużycia energii przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz rozwój energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wszystkie te działania mają na celu poprawienie jakości powietrza. W spisie celów i pomysłach na ich przeprowadzenie powinny być wyodrębnione priorytety. Konkretne realizacje muszą być dostosowane do realnych potrzeb. Należy również uwzględnić ważne aspekty finansowe oraz organizacyjne.
W tworzeniu Planu gospodarki niskoemisyjnej należy pamiętać o tym, że nie jest to skończony dokument. Z każdym rokiem należy wprowadzać do niego poprawki – oceniać podjęte już działania, przekształcać inne w razie potrzeby lub wprowadzać nowe pomysły.
Kolejnym cennym w tym temacie działaniem jest przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła. Polega ona na zapoznaniu się ze sposobem ogrzewania budynków na danym obszarze. Inwentaryzacja ta daje informacje do zaplanowania prac związanych z modernizacją i wymianą pieców i kotłów. To natomiast przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji spalin, która negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców.
Przykładowymi realizacjami Planu gospodarki niskoemisyjnej mogą być: wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne, modernizacja sieci dystrybucji ciepła, termomodernizacja budynków, przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, rozwój sieci transportu publicznego, zasadzenie nowych drzew, wtórne wykorzystanie odpadów nadających się do odzysku i wiele innych działań.
Wzięcie udziału w Planie to również postawienie na nowe technologie i liczne modernizacje. Decyzję o przystąpieniu do tego Planu powinny podjąć gminy, choć działania stoją po stronie władz, jak i mieszkańców terenu objętego programem.
Ze stworzonym Planem można ubiegać o unijne dotacje.
Polecane linki: Inwentaryzacja źródeł niskiej emisji/Program SMOG STOP | Termomodernizacja | Program Ochrony Powietrza | Premia termomodernizacyjna, audyt energetyczny, dotacje unijne, a ecodesign
EKOSCAN INNOWACJA I ROZWÓJ SP. Z O.O.
ul. Karola Miarki 2F
41-940 Piekary Śląskie
tel. 48 600 243 782
biuro@ekoscan.pl
ekoscan.pl
Godziny pracy biura:
poniedziałek – piątek
od 8:00 do 16:00
NIP: 6452542004
KRS: 0000542593
REGON: 360731383
Kapitał zakładowy: 5 000,00 PLN
Sąd Rej. w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Bank Śląski S.A.
06 1050 1230 1000 0090 3054 3905
tel. 48 570 700 606