Strona główna Aktualności Aktualności Oława 70% DOFINANSOWANIA NA WYMIANĘ NIEEKOLOGICZNYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA

70% DOFINANSOWANIA NA WYMIANĘ NIEEKOLOGICZNYCH ŹRÓDEŁ CIEPŁA

22 grudnia 2017 Aktualności Oława

22 grudnia 2017r. radni gminy Oława uchwałą nr XLVII/307/2017 przyjęli regulamin określający zasady udzielenia dotacji celowych osobom fizycznym oraz wspólnotom mieszkaniowym na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła wraz z modernizacją kotłowni i wykonaniem instalacji odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu osoby, których wniosek zostanie zweryfikowany pozytywnie, otrzymają na zadanie 70 % dofinasowania z budżetu gminy Oława w ramach Programu ograniczenia niskiej emisji dla gminy Oława przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Ogłoszenie o naborze wniosków na powyższe zadanie zostanie podane do publicznej wiadomości, m.in. poprzez publikację stronach: Biuletynu Informacji Publicznej bip.gminaolawa.pl  oraz www.GminaOlawa.pl w zakładkach Aktualności.

Poniżej więcej informacji o dofinansowaniu, w załączniku na dole strony publikujemy treść wspomnianej uchwały nr XLVII/307/2017 z 22.12.2017r.

 Kto może starać się o dofinansowanie?
O udzielanie dotacji celowej może ubiegać się:

  1. osoba fizyczna posiadająca tytuł prawny do lokalu albo budynku mieszkalnego,  w tym również prowadząca w tym lokalu lub budynku mieszkalnym działalność gospodarczą;
  2. wspólnota mieszkaniowa reprezentująca członków, którzy korzystają z ciepła wytworzonego we wspólnej kotłowni (dla pojedynczego budynku lub kilku budynków)

Na co można otrzymać dotację?
Dofinansowaniem może być objęta:

  • wymiana pieca będącego głównym źródłem ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej dla lokalu lub budynku mieszkalnego wraz z modernizacją kotłowni; wymianie podlegają tylko te piece, które nie spełniają co najmniej 5 klasy wg normy PN-EN 303-5:2012;
    nowym źródłem ciepła mogą być: kotły gazowe, kotły na olej lekki opałowy, piece zasilane prądem elektrycznym, kotły na paliwa stałe lub biomasę, które posiadają co najmniej 5 klasę ww. normy
  • wykonanie instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci ogniw fotowoltaicznych, turbin wiatrowych lub pomp ciepła.

Jaka będzie wysokość dotacji?

Kwota dotacji wyniesie do 70% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż:

  • dla domu jednorodzinnego – maksymalnie 14.000 zł
  • dla lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym – maksymalnie 9.800 zł
  • dla wspólnoty mieszkaniowej – maksymalnie 5.600 zł na jedno mieszkanie.

Koszty kwalifikowane w zasadniczej części dotyczą demontażu i likwidacji starego źródła ciepła oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła wraz z zakupem i montażem niezbędnej armatury: czopuch, pompa obiegowa, zawory przelotowe i zwrotne, niezbędny osprzęt do zainstalowania nowego źródła ciepła, wkład kominowy – tylko w przypadku kotła gazowego lub zalecań wynikających z opinii kominiarskiej w zakresie zakupu i montażu kotła 5 klasy.

Szczegółowy i kompletny wykaz kosztów kwalifikowanych jak i niekwalifikowanych przedstawiono w regulaminie.

Ważne!

  1. Nie będzie możliwości aby w ramach programu modernizować tylko instalacje ciepłej wody użytkowej; priorytetem jest wymiana źródeł, ewentualnie wraz z tym modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej.
  2. Budynki wyposażone w kominek (bez znaczenia czy jest to kominek z płaszczem wodnym czy ogrzewający tylko jedno pomieszczenie) nie mogą brać udziału w programie, chyba że kominek zostanie odłączony od przewodu kominowego.

Jak wyglądać będzie proces realizacji inwestycji i dofinansowania?

Etap I – Założenie i kwalifikacja wniosku o dotację

  • złożenie wniosku w biurze podawczym Urzędu Gminy Oława przy ul. Piłsudskiego 28 w Oławie
  • pozytywna weryfikacja wniosku przez operatora programu

Etap II – Zebranie i dostarczenie przez inwestora dokumentacji wstępnej

  • odpis z księgi wieczystej
  • wstępna opinia kominiarska
  • karta inwentaryzacji budynku na potrzeby audytu energetycznego
  • kosztorys robót
  • zgłoszenie lub decyzja – jeśli wymagane (Wydział Architektury i Budownictwa – Starostwo Powiatowe)

Etap III – Podpisanie umowy trójstronnej (Inwestor – Wykonawca – Operator Programu)

  • wybór wykonawcy zadania
  • zawarcie umowy trójstronnej
  • wpłata na konto wykonawcy zadania wkładu własnego 

Etap IV – Realizacja zadania

  • dokumentacja złomowania likwidowanego starego źródła ciepła 

Etap V – Odbiór i rozliczenie finansowe zadania   

  • protokół odbioru wykonanych prac (udział: Inwestor-Wykonawca-Operator Programu)
  • dokument potwierdzający likwidację starego źródła ciepła
  • końcowa opinia kominiarska
  • protokół odbioru końcowego
  • faktura VAT wystawiona przez Wykonawcę na Inwestora i potwierdzona przez Inwestora
  • dokumentacja wymagana Prawem Budowlanym (jeżeli była wymagana)

Załączniki

Dotacje unijne i krajowe na rzecz ochrony środowiska

W trosce o ochronę środowiska i czyste powietrze, stworzono szereg programów unijnych oraz krajowych, których celem jest wsparcie niezamożnych gospodarstw domowych we wspólnych staraniach o przestrzeganie Ecodesignu (Ekoprojektu), a także założeń gospodarki niskoemisyjnej. Dbając o rozprzestrzenienie idei korzystania z odnawialnych energii i uświadamianie społeczeństwa w zakresie zanieczyszczeń powietrza Unia Europejska oferuje znaczące dofinansowania programów w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych w danym województwie. Programy takie jak: STOP Smog, Mój Prąd, Moje ciepło, Czyste Powietrze oraz Program ochrony środowiska realizowane są jako programy krajowe ze wsparciem finansowym WFOSiGW oraz NFOSiGW.

Podstawowym celem firmy EKOSCAN jest świadczenie wysokiej jakości usług i poszukiwanie rozwiązań biznesowych odnoszących się do założeń zrównoważonego rozwoju. Podejmowane przez firmę działania realnie przekładają się na ochronę środowiska, dzięki konkretnym planom ograniczania niskiej emisji, przeprowadzaniu inwentaryzacji źródeł ciepła i audytu energetycznego. Fachowe podejście doświadczonego już zespołu stanowi podstawę wkładu we wspólną walkę o czyste powietrze, tym samym o ochronę środowiska. Dbając o odbiorcę, a także o środowisko, EKOSCAN kompleksowo realizuje założenia Ecodesignu, dotyczące kotłów na paliwo stałe, co stanowi nowe wytyczne obowiązujące w Polsce od 1 stycznia 2020 roku.

Zgodnie z założeniami zrównoważonego, Ecodesign oferuje pomoc w działaniu mającym na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, dzięki specjalizowaniu się w ochronie środowiska, a także energetyce. ECOSCAN wspiera w realizacji programu ochrony środowiska – pomoże uzyskać środki na działania mające pozytywny wpływ na jakość powietrza.

Plan gospodarki niskoemisyjnej

Plan gospodarki niskoemisyjnej to dokument strategiczny. Przedstawia dane zużycia energii na konkretnym obszarze i wskazuje, jaki poziom zużycia planuje się osiągnąć po wprowadzeniu koniecznych zmian. To w nim wyznaczone są działania, które umożliwiają rozwój gospodarki konkretnego terenu w gospodarkę niskoemisyjną.

Cele Planu gospodarki niskoemisyjnej

W Planie znajdują się te cele, które obejmują ograniczenie zużycia energii przez osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery oraz rozwój energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Wszystkie te działania mają na celu poprawienie jakości powietrza. W spisie celów i pomysłach na ich przeprowadzenie powinny być wyodrębnione priorytety. Konkretne realizacje muszą być dostosowane do realnych potrzeb. Należy również uwzględnić ważne aspekty finansowe oraz organizacyjne.

W tworzeniu Planu gospodarki niskoemisyjnej należy pamiętać o tym, że nie jest to skończony dokument. Z każdym rokiem należy wprowadzać do niego poprawki – oceniać podjęte już działania, przekształcać inne w razie potrzeby lub wprowadzać nowe pomysły.

Kolejnym cennym w tym temacie działaniem jest przeprowadzenie inwentaryzacji źródeł ciepła. Polega ona na zapoznaniu się ze sposobem ogrzewania budynków na danym obszarze. Inwentaryzacja ta daje informacje do zaplanowania prac związanych z modernizacją i wymianą pieców i kotłów. To natomiast przyczynia się do ograniczenia niskiej emisji spalin, która negatywnie wpływa na stan zdrowia mieszkańców.

Przykładowymi realizacjami Planu gospodarki niskoemisyjnej mogą być: wymiana źródeł ciepła na niskoemisyjne, modernizacja sieci dystrybucji ciepła, termomodernizacja budynków, przebudowa systemów wentylacji i klimatyzacji, rozwój sieci transportu publicznego, zasadzenie nowych drzew, wtórne wykorzystanie odpadów nadających się do odzysku i wiele innych działań.

Wzięcie udziału w Planie to również postawienie na nowe technologie i liczne modernizacje. Decyzję o przystąpieniu do tego Planu powinny podjąć gminy, choć działania stoją po stronie władz, jak i mieszkańców terenu objętego programem.

Ze stworzonym Planem można ubiegać o unijne dotacje.



To jest miejsce na Twoją reklamę ! napisz na biuro@ekoscan.pl Firma Ekoscan nie wskazuje ani nie poleca żadnych firm. Wybór wykonawcy prac należy wyłącznie do uczestnika projektu.
Pompy ciepła
ASW
OZE Granty
OZE: Granty
Formularze
EkoTechnology
Granty
Finansowanie grantów
Wicharytechnic
Pompy ciepła

Polecane linki: Inwentaryzacja źródeł niskiej emisji/Program SMOG STOP | Termomodernizacja | Program Ochrony Powietrza | Premia termomodernizacyjna, audyt energetyczny, dotacje unijne, a ecodesign

EKOSCAN INNOWACJA I ROZWÓJ SP. Z O.O.
ul. Karola Miarki 2F
41-940 Piekary Śląskie

tel. 48 600 243 782
biuro@ekoscan.pl
ekoscan.pl

Godziny pracy biura:
poniedziałek – piątek
od 8:00 do 16:00

NIP: 6452542004
KRS: 0000542593
REGON: 360731383

Kapitał zakładowy: 5 000,00 PLN
Sąd Rej. w Gliwicach, X Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Bank Śląski S.A.
06 1050 1230 1000 0090 3054 3905

tel. 48 570 700 606